ecotopianetwork

Er-Tarih’e Karşı, Leviathan’a Karşı – Fredy Perlman

06040492
Er-Tarih’e Karşı, Leviathan’a Karşı, Türkçe’ye çevrilmesini dört gözle beklediğim bir kitaptı. Ve sonunda Kaos Yayınları tarafından Türkçesi basıldı. Benim için bir başyapıt, bir esin kaynağı olan bu kitabı herkese şiddetle tavsiye ediyorum. John Zerzan’ın kitap için 2005′te yazdığı Önsöz’ü aşağıda okuyabilirsiniz.

Fredy Perlman’ın belki de en önemli eseri olan Er-Tarih’e Karşı, Leviathan’a Karşı adlı çalışması, insan topluluklarının ve onların Batı’daki uygarlık makinesine karşı türlü türlü direnişinin hikayesidir. Kitabın yaklaşık olarak yarısı dünyadaki en son dini uygarlık olan İslam da dahil olmak üzere Mezopotamya bölgesinin özgün uygarlıklarını ele alıyor. Bu son derece çarpıcı, tarihsel bakımdan doğru olduğu kadar lirik ve tutku dolu da olan eserin geri kalanında ise sapkınların, hayalperestlerin, yerli direnişçilerin ve diğer isyancıların mücadeleleri aktarılarak günümüz gerçekliğine varılıyor.

Er-Tarih’e Karşı, uygarlığın ta kendisi olan Leviathan’la çağlardan beri kaçınılmaz bir mücadele içerisinde yaşamın özerkliğini ve neşesini korumaya çalışan zevklerin – tüm biz avamın, mahpusların, zorunlu emekçilerin- panoramasıdır.”

Leviathan’ın hayat çalan, doğayı mahveden pençelerinin ötesinde, kimilerinin “ilk anarşist toplum” dediği şey vardı; tapınaklar, hükümet, evcilleştirme ve angarya henüz onu yoketmek için geliştirilmeden önce. Marshall Sahlins‘in daha önce ortaya koyduğu gibi insanların hiçbir şeye sahip olmasalar da fakir olmadıkları “ilk varlık toplumu” tanımlaması da bu toplum için kullanılabilecek bir diğer ifade.

Fredy, “daha yukarı”ya tırmanarak başarılı adımlarla türümüzün geliştiği şeklindeki Gelişim Merdiveni yalanını ortaya seriyor. “Merdiven, yani daha yüksek aşamalar teorisi, insanların doğa durumunu neden terk ettiğini tabii ki açıklıyor,” diyor alaycı bir biçimde. Aslında uygarlık-dışı topluluk, bir özgürlükler topluluğudur. “Pranga hiçbir özgür insanı cezbetmez.”

Bugün derinleşerek her şeyi içine alan kriz, uygarlığın öteden beri neyin peşinde olduğunu, ne anlama geldiğini gösteriyor. Uygarlığın içinde saklı olan mantık en acı meyvelerini veriyor: Evrensel olarak insanlıktan çıkma ve ekokıyım. Leviathan, Canavar, tüm yaşamı yalayıp yutan Kanser artık kasırgaya yol açıyor; küresel ısınma, bulaşıcı hastalık dalgaları, terör saldırıları, ilaç bağımlısı milyonlar, küreselleşmenin steril standardizasyonu, bir tekno-kültürün anlamdan yoksun pek çok yeni dehşeti.

Aynı zamanda gene-doğumun, yeryüzüyle yeniden ilişkilenmenin, yenilenmiş direnişin işaretleri de mevcut. Er-Tarih’e Karşı, Leviathan’a Karşı bu meydan okuma günlerinde bize verilmiş bir hediye. 1983′te Fredy “Er-Tarih’te ilk kez biricik hale gelerek dünya çağında yayılmış olan Leviathanın, yani Büyük Yutturmacanın dağılmakta,” olduğunu yazmıştı. Yağmalayıp biat ettireceği alanlar tükenmekte ve kendi kendini yemeye başlmakta. Ama şunu da eklemişti: “Dünyayı dolduran ve zehirleyen teknolojik döküntülerin insanlara dans edecek bir yer bırakıp bırakmayacağı da meçhul.”

“Yağmur mu yağmak üzere? Yeni bir şafağın alaca karanlığı mı? Yoksa gün kavuştuğu için ancak Minerva’nın baykuşunun görebildiği bir alacakaranlık mı?”

Bunun bize bağlı olduğu açık seçik ortada, hepimize bağlı.

Fredy yirmi yaz önce aramızdan ayrıldı. Son çalışması olan The Strait (1985) elinizdeki kitabın bir nevi devamı niteliğinde olup Fredy’nin de yaşadığı ve şimdi Michigan denen yerde geçiyor. The Strait özgünlük, gelenekler ve hayatta kalmak için verilen Yerli mücadelesinin hikayesi.

http://yabanil.net/?p=111

Advertisements

October 13, 2009 - Posted by | eko-savunma, ezilenler, isyan, ozyonetim, sistem karsitligi, somuru / tahakkum, totoliterlik / otoriterlik, yerli - yerel halklar

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: